Aktualności

19-02-2008Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór nad lasami niepaństwowymi to temat pierwszego z trzech zaplanowanych spotkań, rozpoczynającego dyskusję nad możliwością nowelizacji ustawy o lasach.

 

W Jaszowcu (RDLP Katowice) spotkali się przedstawiciele starostw, właścicieli lasów prywatnych, wspólnot i stowarzyszeń oraz Lasów Państwowych z dyrektorem generalnym LP Jerzym Piątkowskim na czele. W konferencji uczestniczył także wiceminister do spraw leśnictwa Janusz Zaleski i Zofia Chrempińska, dyrektor Departamentu Leśnictwa, Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Ministerstwie Środowiska.

 

Problemy od lat te same. Nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa jest w dużym stopniu iluzoryczny, niezależnie od tego, czy jest pełniony przez starostwa, czy przez Lasy Państwowe.

Lasy te są bowiem bardzo rozdrobnione i w większości wypadków nie ma dla nich opracowanych uproszczonych planów urządzeniowych, na których powinna opierać się gospodarka. Jednocześnie środki finansowe przeznaczane przez starostwa na ten nadzór nadal są niewystarczające.

 

Pełnić nadzór czy nie? Chociaż padły głosy w dyskusji, aby Lasy Państwowe zrzekły się całkowicie pełnienia nadzoru nad lasami niepaństwowymi, to jednak uznano, że wieloletnie doświadczenia w tym względzie i obecna stabilność finansowa są głównymi przesłankami przemawiającymi na korzyść pełnienia tego nadzoru.

Konieczna jest jednak poprawa jego efektywności i skuteczności oraz zwiększenia poziomu refundacji kosztów. Postulowano wsparcie finansowe, które byłoby pomocą publiczną w myśl przepisów UE i ustawy o pomocy publicznej. Uznano również, że na gospodarkę leśną w lasach niepaństwowych oraz na wsparcie wspólnot i stowarzyszeń właścicieli lasów można by przeznaczać część podatku leśnego, a także funduszu leśnego.

 

Proponowano także zwiększenie pozyskania drewna w tych lasach, bo od lat jest ono znacznie mniejsze od ich możliwości produkcyjnych. Szacuje się na podstawie przybliżonej zasobności, że wielkość pozyskania mogłaby wynosić od 3 do 4 mln m sześć. (obecnie jest to wielkość sięgająca 1,2 mln m sześc.). Jednocześnie proponuje się podjęcie działań kierujących przemysł drzewny na zaopatrzenie się też z tego właśnie źródła.

 

Wiąże się z tym wprowadzenie obowiązku zgłaszania do sprawujących nadzór wielkości pozyskanego drewna, gdyż obecnie wymagany obowiązek cechowania i legalizacji drewna nie jest wiążący dla właściciela lasów.

Podsumowując całe spotkanie, można powiedzieć, że w celu usprawnienia nadzoru, gospodarowania, finansowania i ochrony gruntów leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa należałoby dokonać nowelizacji ustawy o lasach. Może nawet powinno się rozważyć napisanie nowej ustawy - tak wiele zgłoszono do niej przeróżnych poprawek.

 

Małgorzata Haze - LP

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.